Pēc pirkumu veikšanas, izmantojot populāru lietotni, vairākiem cilvēkiem no bankas kartēm ir konstatēti naudas zudumi

Cilvēki arvien biežāk izvēlas iepirkties interneta veikalos, kur preces – sākot no nieciņiem līdz apģērbam un apaviem – pieejamas par ievērojami zemākām cenām nekā citviet.

Tomēr šim izdevīgumam var būt arī savas ēnas puses. Kā norāda portāls “TSN”, platformā “Temu” šī “cena” nereti izpaužas kā potenciāli apdraudēta drošība.

“Temu” ir kļuvusi par globālu fenomenu, kas spējis satricināt tādus nozares milžus kā “AliExpress” un “Amazon”. Tā nav vienkārša iepirkšanās vietne – tā ir Ķīnas uzņēmums ar ārkārtīgi agresīvu mārketinga stratēģiju, plašu reklāmas klātbūtni, neticami zemām cenām un bezmaksas piegādi. Tās panākumi balstās uz tiešu preču piegādi no ražotājiem Ķīnā, apejot tradicionālos tirgotājus.

“Temu” pieder uzņēmumam “Pinduoduo”, kas ir saistīts ar organizāciju “People’s Data” – to uzskata par struktūrvienību, kas ir cieši saistīta ar Ķīnas Komunistisko partiju. Šīs platformas sauklis ir “Iepērcies kā miljardieris!”, un tā regulāri piedāvā dažādas atlaižu akcijas, prēmijas un “laimes rata” balvas, piemēram, iespēju laimēt 100 dolāru pirkumiem.

Pateicoties šādai pieejai, “Temu” īsā laikā ir iekarojusi vietu pasaules tirgū. Tomēr, pēc kiberdrošības ekspertu domām, lielākais risks nav tikai iespējamā nodokļu apiešana vai konkurences, bet gan platformas drošības aspekti. Pastāv aizdomas, ka lietotnē tīši ieviestas ievainojamības jeb tā dēvētie “melnie vārti”, kurus jau pamanījušies izmantot kibernoziedznieki.

”Swedbank” atklāj, ka pēc 8 gadiem bankas maksājumu kartes mums nevajadzēs – būs cita opcija

Pavisam nesen Ukrainas sociālajos tīklos sāka izplatīties ziņojumi par gadījumiem, kad cilvēkiem pēc iepirkšanās “Temu” lietotnē no banku kartēm tika nelikumīgi noņemta nauda. Lai gan tas varētu būt sakritības rezultāts, kiberdrošības eksperti pauž satraukumu par informācijas apjomu, ko šī platforma apkopo par lietotāju.

Eksperts norāda: “Nav jautājums par to, vai lietotne vāc datus – tas ir fakts. Tas arī skaidri norādīts lietošanas noteikumos, kur minētais datu apjoms ievērojami pārsniedz normālai lietotnes darbībai nepieciešamo.” Viņš arī skaidro, ka katrs cilvēks ir sasaistīts ar citiem – draugiem, ģimeni, kolēģiem. Ja uzlauž viena lietotāja ierīci, hakeri var caur kontaktiem izplatīt kaitīgus saites un galu galā piekļūt daudz vērtīgākai informācijai.

14.aprīlī uz visiem laikiem mūžībā devies harizmātisks aktieris, kurš bieži gozējās kameru priekšā

Drošības eksperti brīdina, ka “Temu” var darboties arī kā spiegprogrammatūra, kas potenciāli ļauj Ķīnas valdībai veikt uzraudzību vai pat kiberuzbrukumus. Turklāt drošības caurumi platformā apdraud arī lietotāju finanses.

Speciālisti iesaka šo lietotni nekavējoties dzēst no mobilajām ierīcēm un, ja nepieciešams, iepirkties, izmantojot vietni datorā, bez reģistrēšanās kontā.

Lasi vēl: “Swedbank” mudina iedzīvotājus vienmēr makā turēt nedaudz skaidras naudas – zināms kāpēc

Savukārt “Temu” pārstāvis sniedzis oficiālu komentāru, uzsverot, ka uzņēmums ievēro privātuma politiku un vāc tikai minimālu informāciju, kas nepieciešama pasūtījumu apstrādei, maksājumu drošībai, komunikācijai ar klientu un personalizētas iepirkšanās pieredzes nodrošināšanai. Uzņēmums arī norāda, ka ievēro starptautiskos kiberdrošības standartus un nekavējoties reaģē uz jebkādām drošības problēmām.

Attiecībā uz nesenajiem ziņojumiem par naudas zādzībām “Temu” pārstāvji apgalvo, ka neesot neviena apstiprināta pierādījuma, kas tieši saistītu šos gadījumus ar platformu. “Temu” uzsver, ka lietotāju datu drošība ir uzņēmuma prioritāte, un norāda uz stingru pārdevēju pārbaudes un krāpšanas novēršanas sistēmu, kas nodrošina augstu platformas drošības līmeni.